Odziv Aktiva prehranskih delavcev na nov plačni sistem

18.2.2025

S strani Aktiva prehranskih delavcev, ki deluje v okviru Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, smo prejeli odziv na spremembe v plačnem sistemu, ki so začele veljati s 1. 1. 2025. Aktiv prehranskih delavcev opozarja, da je pri številnih zaposlenih v prehranski oskrbi starejših prišlo do znižanja prejemkov zaradi ukinitve dodatka PVP. Ob tem izražajo skrb glede morebitnih dolgoročnih posledic za kadrovsko stanje v domovih za starejše.

V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije se zavedamo pomena ustreznega vrednotenja dela zaposlenih v domovih za starejše in možnih posledic plačnih sprememb na stabilnost kadrov. Zato ponovno pozivamo Vlado RS in resorno ministrstvo, da nemudoma preučita nastale razmere in poiščeta ustrezne rešitve, ki bodo zagotovile pravično plačilo zaposlenih ter dolgoročno vzdržnost kadrovskega sistema. V nasprotnem primeru, če se razmere ne bodo uredile, obstaja resna nevarnost, da se bo dejavnost prehrane izločila iz domov in predala zunanjim izvajalcem.

Njihov celoten odziv posredujemo v nadaljevanju.

Spoštovani,

v začetku februarja so se na člane odbora Aktiva prehranskih delavcev (APD) obrnili številni zaposleni, ki delujejo na področju prehranske oskrbe starejših. Izražali so veliko nezadovoljstvo s prejetimi aneksi in njihovo umestitvijo v nove plačne razrede. Po prejemu prve plače v skladu z novim plačnim sistemom pa se je nezadovoljstvo še povečalo, saj so številni zaposleni ugotovili, da so njihove plače nižje kot v prejšnjem sistemu, veljavnem do 31. 12. 2024.

Glavni razlog za nižje izplačilo je prenehanje izplačevanja dodatka PVP, ki je bil uveden kot del posebnega vladnega projekta za plačno skupino J v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva za leti 2023 in 2024. Ta dodatek je v bruto znesku lahko znašal do 150 evrov in je za številne zaposlene predstavljal pomemben del mesečnega prejemka. Po prenovi plačnega sistema s 1. 1. 2025 je prejemek za številne zaposlene nižji.

V APD sicer razumemo, da naša vloga ne predstavlja boja za delavske pravice, a hkrati ne moremo prezreti razočaranja zaposlenih glede vrednotenja njihovega dela, ki je težko, zahtevno in odgovorno. Kadrovska stiska v domovih za starejše je že zdaj velika in tudi vodje prehrane skupaj z vodstvom na različne načine vlagamo veliko truda, da pridobimo, usposobimo in ohranimo kakovosten kader. Vendar pa številni odzivi zaposlenih vzbujajo skrb, da se bo ob trenutni plačni politiki ta stiska še poglobila. Tudi zaradi lažjih pogojev dela se bodo odhodi na druga primerljiva področja javnega sektorja nadaljevali.

Ob trenutnem vrednotenju dela v prehranski oskrbi starejših ne moremo pričakovati, da bodo ukrepi Ministrstva za solidarno prihodnost, ki naj bi ublažili kadrovsko stisko, prinesli želene rezultate. Kadrovske štipendije ne bodo privabile mladih k odločitvi za poklice, ki so zahtevni in slabo plačani, prav tako pa se v naš sektor ne bodo zaposlovali delavci iz tujine, če plačilo ne bo konkurenčno.

Verjamemo, da je prehranska oskrba starejših ključna za zagotavljanje kakovostnega bivanja v domovih za starejše, zato pričakujemo, da bodo pristojni organi prisluhnili našim opozorilom in našli rešitve, ki bodo omogočile pravično vrednotenje dela ter dolgoročno stabilnost kadrovskega sistema.

Lep pozdrav,

Aktiv prehranskih delavcev

Zapri