V četrtek, 10. aprila 2025, je v Portorožu potekala 4. redna seja Skupščine Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Predstavnike članov Skupnosti je ob tej priložnosti nagovorila tudi predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar, ki je izrazila nasprotovanje pozivom k zamiku plačevanja prispevka za dolgotrajno oskrbo.
»Ne smemo si privoščiti, da bi zamik začetka plačevanja prispevka za dolgotrajno oskrbo ogrozil stabilnost sistema. Dolgotrajna oskrba namreč zahteva stabilen in samostojen način financiranja in tega zagotavlja nov socialni steber za dolgotrajno oskrbo in nov prispevek za vse. Hitro starajoča se družba je prinesla zavedanje, da starejši potrebujejo več in drugačne storitve oskrbe in zdravstvene nege ter zdravstvene rehabilitacije za dostojno in kakovostno bivanje tako v instituciji kot doma, kot je to veljalo v preteklosti,« je povedala Pirc Musar.
Predsednica republike je prav tako podprla prizadevanja Skupnosti na področju reševanja kadrovske krize v socialnovarstvenih zavodih in za oblikovanje nove kolektivne pogodbe, ki bi bila osredotočena na dejavnost dolgotrajne oskrbe in specifike področja. Ob tem se je tudi zahvalila vodstvom in zaposlenim v zavodih za njihovo delo. »Vaše delo, ki ga predano opravljate vsak dan, 365 dni v letu, je velik prispevek k dostojni starosti, za kar sem vam hvaležna in se vam zahvaljujem za vse, kar dobrega storite za starejše in druge uporabnike dolgotrajne oskrbe,« je zaključila predsednica.
Zahteva po dvigu plač in ločenem plačnem stebru
Skupščina Skupnosti socialnih zavodov Slovenije je v Portorožu sprejela več sklepov. Med ključnimi je ponovno zahteva, da se plačni razredi na delovnih mestih pri izvajalcih nemudoma dvignejo za 20 odstotkov. Člani Skupnosti že dlje časa opozarjajo, da na javne razpise za prosta delovna mesta ni prijav, kar pomeni, da ni kadra za izvajanje nujno potrebnih storitev.
Skupnost prav tako zahteva, da se v okviru sistema plač v javnem sektorju pripravi nov, ločen plačni steber za dela v dolgotrajni oskrbi, kjer so poklici po vsebini in plačilu prilagojeni delu v sistemu dolgotrajne oskrbe. Vzpostavlja se namreč nov sistem dolgotrajne oskrbe, ki predstavlja odmik od sedanjih vsebin dela oziroma njihovo nadgradnjo. V novem sistemu dolgotrajne oskrbe ne bomo več govorili o institucionalnem varstvu, ki obsega zdravstveni in socialni del, pač pa bo šlo za nov obseg dela, novo celoto v dolgotrajni oskrbi, skupaj z novim sistemom zavarovanja za dolgotrajno oskrbo ter novim modelom uveljavljanja pravic prek vstopnih točk. Zaradi tega bo delo zaposlenih v praksi dobilo nove vsebine, nove zadolžitve, nove mehanizme nadzora ter nove vire plačila. Prav tako Skupnost zahteva novo kolektivno pogodbo, ki bo osredotočena na dejavnosti dolgotrajne oskrbe.
Fotografije: Matjaž Klemenc/UPRS