Volitve 2017 – vprašanja kandidatkam in kandidatom: SUZANA LARA KRAUSE

18.10.2017

Ga. Suzana Lara Krause, torek 10.10.2017

  • Kako se po vašem mnenju Slovenija sooča z demografskimi spremembami? Smo nanje dobro pripravljeni?

Sloveniji moramo vrniti prihodnost. Zato moramo poskrbeti za to, da bodo mladi primerno izobraženi in da bodo dobili delo, da bodo imeli pogoje za ustvarjanje družin. Prebivalstvo v Sloveniji se stara. In rešitev na način podaljševanja delovne dobe ni ustrezna. Vsak si zasluži v miru uživati svoj pokoj in sadove svojega dela, ne da bi se moral obremenjevati s tem, kako bodo preživeli njegovi vnuki.

  • Menite, da smo na področju skrbi za starejše še socialna država? 

Pokojnine v Sloveniji so v veliki večini prenizke za dostojno življenje. To se mi zdi nesprejemljivo. Starejši tako ne glede na to, da so celo življenje pošteno delali, padejo na ramena svojih otrok. Zaslužijo si boljše od tega. Prav tako si starejši ne zaslužijo, da si na njihovih žuljih in njihovi stiski politika nabira točke.

  • Kje vidite vlogo države pri zagotavljanju oskrbe in nege starejšim? Kje se začne osebna odgovornost vsakega posameznika?

Predsednik mora biti tisti, ki prvi opozori na nepravilnosti in krivice. Vedno mora biti predsednik vseh Slovencev in slediti ključnemu cilju, ki je boljše življenje naroda. Osebna odgovornost vsakega posameznika se začne z rojstvom in konča tam, kjer posega v osebno odgovornost drugega.

  • Se strinjate s trditvijo, da smo bremena starosti v nesprejemljivi meri prevalili na ljudi same oziroma njihove svojce?

Da, se strinjam. Država je dolžna zagotoviti vsakemu posamezniku dostojno življenje. V Ustavi RS je zapisano: Vsakdo ima pravico do osebnega dostojanstva in varnosti.

  • Povprečna cena institucionalnega varstva v Evropi dosega približno 3-kratnik povprečne pokojnine, tudi v Sloveniji je vedno manj starostnikov, ki zmorejo sami poravnati stroške za bivanje v domu za starejše. Kje vi vidite rešitve za problem financiranja skrbi za starejše? 

Financiranje skrbi za starejše mora biti urejeno iz državnega proračuna. Sredstva bi bilo treba razporediti in prav tako socialne transferje. Z manj birokracije in več razumevanja za sočloveka bi bilo to enostavno.

Zapri