Svetovni dan osveščanja o nasilju nad starejšimi

15.6.2018

15. junija obeležujemo svetovni dan osveščanja o nasilju nad starejšimi, ki ga je podala Mednarodna mreža za preprečevanje nasilja nad starejšimi, ustanovljena leta 1997 v Kanadi.

Skupnost socialnih zavodov Slovenije se pridružuje pobudi k osveščanju o nasilju nad starejšimi. Želimo si, da bi bilo v prihodnje še več preventivnih akcij osveščanja širše javnosti, ki bodo spodbudile odprto in odkrito komunikacijo o nasilju.

Glede na dejstvo, da se delež starejših ljudi v družbeni strukturi povečuje, se posledično tudi vedno pogosteje srečujemo z različnimi oblikami nasilja nad starejšimi. Na današnji dan skupnosti in nevladne organizacije po vsem svetu z raznimi dogodki in aktivnostmi opozarjajo na problematiko nasilja nad starejšimi, ki je pogosto neodkrito in zamolčano.

Skupnost prepoznava potrebo po javnem diskurzu, po izobraževanju zaposlenih, ki so kontinuirano v neposrednem stiku z uporabniki in po večji občutljivosti za oblike nasilja in njihovim večplastnim razsežnostim. Nasilje pogosto ostaja v domeni osebne interpretacije, kar morda povečuje tveganje za njegov pojav vsem na očeh in vendarle neopazno. Pozornost moramo nameniti tudi nehotenemu nasilju, ki je izraz neznanja svojcev ali zaposlenih v socialno varstvenih zavodih, njihove stiske, izčrpanosti, zaščitniške drže, ali pa nerazumevanju starejše osebe in njegove resničnosti.

Kodeks etičnih načel v socialnem varstvu nas opominja na mnogotero obliko nasilja in nas obenem zavezuje k varovanju osebe, njegove integritete, dostojanstva.

Osebno načrtovanje, individualni načrt, prepoznavanje potreb, upoštevanje želj, sodelovanje, pridruževanje staremu človeku ter podpora in pomoč tam kjer jih oseba potrebuje, skupaj omogočajo uresničevati želene cilje, normalizacijo življenja in varujejo dostojanstvo človeka v katerem ni prostora za nikakršno nasilje.

Vsi skupaj kot družba, si moramo prizadevati graditi pozitivno podobo starejših v družbi in presegati stereotipe.

Zapri