Skupnost socialnih zavodov Slovenije razočarana nad sprejetjem Aneksa št. 1 k Splošnemu dogovoru

19.6.2018

Skupnost socialnih zavodov Slovenije je razočarana nad vladno potrditvijo Aneksa št. 1 k Splošnemu dogovoru v zdravstvu za pogodbeno leto 2018, ki kljub opozorilom domov za starejše, posebnih socialnih zavodov in zdravstvenih zavodov ne vključuje nujnega dviga cen zdravstvenih storitev. Cene zdravstvenih storitev vse od lanskega junija ne pokrijejo več niti stroškov plač delavcev, ki jih morajo izvajalci skladno z določili dogovora zaposlovati, kaj šele materialnih stroškov in amortizacije. Skupnost zato pričakuje, da bodo domovi za starejše in posebni socialni zavodi v letošnjem letu pri zagotavljanju zdravstvenih storitev svojim stanovalcem zaradi prenizkih cen ustvarili dobrih 10 milijonov evrov izgube.

»Sklep, ki ga je vlada sprejela prejšnji teden, je po našem mnenju nezakonit, saj je v nasprotju s 66. členom Zakona o zdravstvenem varstvu, ki povsem jasno določa kalkulativne elemente za oblikovanje cen zdravstvenih storitev, kot so plače ter drugi stroški dela, določeni s predpisi, kolektivnimi pogodbami in z drugimi splošnimi akti, materialni stroški, amortizacija ter druge zakonske obveznosti,« je povedal Jaka Bizjak, sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. »Domovom za starejše in posebnim zavodom bosta tako letos samo za plače zaposlenih zmanjkala dva milijona evrov, z upoštevanjem vseh drugih stroškov pa kar dobrih 10 milijonov evrov, vlada pa že od lanskega junija ostaja gluha za naša opozorila.«

Manjkajoča sredstva bodo domovi za starejše in posebni zavodi prisiljeni pokriti iz dela oskrbnin, ki bi bil sicer namenjen za investicijsko vzdrževanje in amortizacijo, torej za nujno potrebne izboljšave in prenove objektov. Skupnost pri tem še opozarja, da je povsem nesprejemljivo, da se pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja krijejo iz oskrbnin, ki jih plačujejo stanovalci, zlasti ob dejstvu, da stanovalci domov za starejše in njihovi svojci iz lastnega žepa krijejo že kar 70 % stroškov domske oskrbe, ta delež pa se kljub visoki gospodarski rasti iz leta v leto povečuje.

O Skupnosti socialnih zavodov Slovenije

Skupnost socialnih zavodov Slovenije več kot 50 let združuje izvajalce institucionalnega varstva starejših in posebnih skupin odraslih v Sloveniji. Kot strokovno združenje zastopa izvajalce, ki skrbijo za več kot 20.500 stanovalcev v domovih za starejše in posebnih zavodih ter zaposlujejo skoraj 11.000 delavcev.

Zapri