Odziv Skupnosti na trditve Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije

19.10.2017

SPOROČILO ZA JAVNOST

LJUBLJANA, 19. oktober 2017 – Skupnost socialnih zavodov Slovenije je 18. oktobra 2017 seznanila javnost s sklepom izredne skupščine, da bodo domovi za starejše in posebni socialnovarstveni zavodi v novembru vložili tožbe proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ker ta pri izračunu cen zdravstvenih storitev ne upošteva povečanja plač zdravstvenega kadra, ki ga je julija letos dogovorila Vlada Republike Slovenije. S tem krši tako Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju kot tudi Splošni dogovor za pogodbeno leto 2017.

Zavod za zdravstveno zavarovanje Republike Slovenije je v odzivu na napoved tožb zapisal, da so napovedane tožbe nepotrebne in nesmiselne.

Skupnost socialnih zavodov Slovenije razume težaven položaj ZZZS-ja, v katerega ga je potisnila vlada, ki je dvignila plače, ne da bi zanje zagotovila potrebna sredstva. Prav tako pozdravlja dejstvo, da je ZZZS v sporočilu za javnost izpostavil jedro težav – pomanjkanje sredstev v blagajni zavoda, kar bi morala rešiti Ministrstvo za zdravje in vlada.

Kljub temu pa Skupnost še naprej zagovarja stališče, da finančno stanje javne blagajne ne more in ne sme biti razlog za kršenje zakonodaje in pogodb!

Skupnost se mora odzvati tudi na nekatera zavajanja pri podatkih, navedenih v sporočilu ZZZS-ja.

  • ZZZS navaja, da bo v letu 2017 plačal za zdravstveno nego v domovih za starejše skupno za 38 % več kot pred desetimi leti (2007). ZZZS sicer ne pojasni metodologije, na podlagi katere je to ugotovil, povečanje skupne vsote izplačil pa je razumljivo ob dejstvu, da je bilo v letu 2007 v javni mreži domov za starejše 16.600 postelj, leta 2017 pa jih je že 18.600, torej 2000 več.
  • ZZZS prav tako navaja, da je v letu 2010 plačal 84.674.531,00 evra za 5.655.015 dni zdravstvene nege, leta 2016 pa 92.739.796,00 evra za 6.268.701 dni zdravstvene nege. Ta podatek drži, zaključki ZZZS-ja pa so žal povsem napačni. Izračun povprečne cene dneva zdravstvene nege ob upoštevanju razlike v številu dni – 613.686 dni zdravstvene nege več v letu 2016 – namreč ponovno pokaže na ključno težavo, to je nižjo povprečno ceno zdravstvene nege kljub višjim stroškom dela.

Skupnost dodatno izpostavlja dejstvo, da je bila cena zdravstvene nege v lanskem letu za 2,12 odstotka višja kot v letu 2017 in to kljub nižjim stroškom dela. Po hitrem izračunu bo tako letošnje plačilo ZZZS-ja za opravljene storitve zdravstvene nege za skoraj tri milijone evrov nižje kot v letu 2016. Kako bodo domovi za starejše in posebni socialnovarstveni zavodi ob tem znižanju cen zdravstvene nege pokrili še višje stroške dela, ki so se povečali za 6 do 9 odstotkov, ZZZS ne pojasni.

Zaradi navedenega ponovno pozivamo tako ministrico kot celotno vlado, ki je odgovorna za stanje v zdravstveni blagajni, da poskrbita za dodatna sredstva. Posledic primanjkljaja – po navedbah ZZZS-ja samo za pokritje stroškov višjih plač manjka približno 80 milijonov evrov – ne občutijo samo stanovalci v domovih za starejše in posebnih socialnovarstvenih zavodih ter njihovi svojci, ampak vsi zavarovanci, ki plačujemo obvezno zdravstveno zavarovanje, a smo soočeni s čakalnimi vrstami in z iztrošenimi bolnišnicami.

# # #

O Skupnosti socialnih zavodov Slovenije

Skupnost socialnih zavodov Slovenije že od leta 1967 združuje izvajalce institucionalnega varstva starejših in posebnih skupin odraslih v Sloveniji. Kot strokovno združenje zastopa izvajalce, ki skrbijo za več kot 20.500 stanovalcev v domovih za starejše in posebnih zavodih ter zaposlujejo skoraj 11.000 delavcev. Več na www.ssz-slo.si.

Zapri