Demenci prijazne točke

12.11.2018

V mreži demenci prijazne točke je vedno večje število domov za starejše, saj so le ti ključne institucije, ki skrbijo za aktivno vključenost oseb z demenco in njihovih svojcev, nudijo informacije, pomoč ter usmeritve.

Skupnost socialnih zavodov Slovenije se pridružuje pobudi strokovnega združenja Spominčica k zagotavljanju demenci prijaznega okolja, saj v takšnem okolju osebe z demenco lahko živijo bolj kakovostno, prispevajo k skupnosti, živijo varneje, dobijo podporo, pomoč in razumevanje, ohranjajo svojo socialno mrežo ter dostopajo do storitev, ki so jih vajene in jih potrebujejo.

V ta namen smo v sodelovanju s Spominčico, ki strokovno vodi in koordinira projekt demenci prijaznih točk, v petek dne 9. novembra 2018 v Domu upokojencev Postojna organizirali izobraževanje za pristop v mrežo Demenci prijaznih točk.

Izobraževanje je bilo namenjeno zavodom iz dolenjske, gorenjske, goriške in primorsko – notranjske regije, odziv pa je bil naravnost odličen, saj je mreža demenci prijaznih točk po novem večja za 17 članov.

Kaj je Demenci prijazna točka

Točka, ki je namenjena osebam z demenco, njihovim svojcem in vsem zaposlenim (policisti, trgovci, bančni in poštni uslužbenci, farmacevti, gasilci in sosedje) kot tudi vsem ostalim v skupnosti, kjer se točka nahaja. Zaposleni na točki nudijo informacije, kako prepoznati prve znake demence, kako komunicirati z osebami z demenco in kam jih usmeriti po nadaljnjo pomoč, ko se osebe izgubijo in ne vedo, kje so. Osebje na točki je za to predhodno usposobljeno in ima vse potrebne informacije. Namen te ozaveščenosti in informiranosti je pomoč osebam z demenco in svojcem, da s skupno podporo spodbujamo njihovo samostojnost in poskrbimo za ohranjanje njihovega dostojanstva. Le s skupnim sodelovanjem bodo lahko osebe z demenco ostale čim dlje doma.

Zapri